Počet výsledků: 9

Otevřít filtraci

Trávicí trakt, zažívací trakt neboli trávicí trubice je součástí trávicího systému. Zjednodušeně si jej můžeme představit jako trubicovitou strukturu (byť je v některých místech rozšířená, zúžená či různě zohýbaná), jejíž součásti na sebe vzájemně navazují: ústní dutina, hltan, jícen, žaludek, tenké střevo (dvanáctník, lačník, kyčelník), tlusté střevo (slepé střevo, tračník, konečník), řitní otvor. Poznámka: Tračník a konečník jsou v odborných textech někdy souhrnně označovány jako kolorektum. Stěna trávicího traktu se obecně skládá ze čtyř vrstev specializované tkáně. Zevnitř směrem ven jsou to: sliznice (tunica mucosa), podslizniční vazivo neboli submukóza (tela submucosa), svalová vrstva, nejčastěji hladká svalovina (ačkoli v jícnu se vyskytuje i příčně pruhovaná svalovina), serózní membrána neboli seróza (tunica serosa); pouze v horní části jícnu je čtvrtou vrstvou tzv. adventicie (tunica adventitia). Obrázek: Struktura stěny trávicího traktu – schematický nákres. Tučnými popisky jsou zvýrazněny čtyři vrstvy specializované tkáně: sliznice, podslizniční vazivo, svalová vrstva (v tomto případě hladká svalovina) a serózní membrána. Žlutě jsou vyznačeny nervy, které jsou součástí enterického nervového systému. (Zdroj: By Goran tek-en, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons) Viz také trávení, trávicí systém.

Krvácení do trávicího traktu neboli gastrointestinální krvácení může mít různé příčiny; těmi nejčastějšími jsou jícnové varixy, žaludeční vředy a dvanáctníkové vředy. Krvácení do trávicího traktu se může projevit například zvracením krve nebo dehtovitou stolicí (melénou). Kterýkoli z těchto alarmujících příznaků je důvodem pro neodkladnou návštěvu lékaře. Viz také krvácení, trávicí trakt.

Močový trakt je jiný název pro močové cesty. Viz také moč.

Zažívací trakt je jiný název pro trávicí trakt.

Urogenitální trakt (angl. genitourinary tract) je odborný název pro „močové a pohlavní ústrojí“. Jinými slovy, jedná se o souhrnné označení pro močové cesty a reprodukční systém. Viz také urogenitální.

Trávicí enzymy jsou proteiny, které napomáhají rozkladu některých živin na menší molekuly. Příklady trávicích enzymů jsou amylázy, lipázy či pepsin. Viz také trávení, enzymy, trávicí systém.

Trávicí systém je orgánový systém, který rozmělňuje a rozkládá potravu na jednodušší látky. Ty pak vstupují do krve a jsou rozváděny do jednotlivých tkání. Nestravitelné zbytky potravy jsou z těla vyloučeny v podobě stolice. Trávicí systém se skládá z několika součástí: trávicí trakt (ústní dutina, hltan, jícen, žaludek, tenké střevo, tlusté střevo), játra, slinivka břišní, žlučník. Obrázek: Zjednodušené schéma trávicího systému člověka. (Zdroj: Blausen.com staff (2014). Medical gallery of Blausen Medical 2014. WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI: 10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436. - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28086434) Viz také trávení, orgánový systém, trávicí trakt.

Trávicí trubice je jiný název pro trávicí trakt. Viz také trávení.

Trávicí šťávy jsou všechny výměšky (sekrety) trávicího traktu, které slouží k enzymatickému rozkladu potravy nebo ke zlepšení jejího vstřebávání. Mezi trávicí šťávy se řadí například sliny, žaludeční šťáva, pankreatická šťáva či žluč. Viz také trávení.

Zobrazeno 1 až 9 z 9

Počet výsledků